صرفه جویی انرژی در سیستم روشنایی

  جهت صرفه‌جویی انرژی در سیستم‌های روشنایی د رهنگام خرید و استفاده به موارد زیر توجه فرمایید.

الف) در هنگام خرید سیستم روشنایی به موارد زیر توجه کنید:

 1.  برای خرید سیستم روشنایی حتی الامکان از لامپ های فلورسنت فشرده (لامپ های کم مصرف) استفاده کنید. گرچه قیمت اولیه خرید این لامپ ها بیشتر است اما با درصد مصرف کمتری از انرژی الکتریکی، نسبت به یک لامپ رشته ای معمولی، در دراز مدت صرفه جویی هزینه بسیاری را در بر خواهد داشت و 8 تا 12 مرتبه بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای عمر می کند. این لامپ ها با میزان تولید نور مشابه تنها 10 درصد انرژی مصرفی یک لامپ عادی برای تولید نور را استفاده میکنند.
 2.  در مکان‌هایی که بیش از دو ساعت در روز روشن هستند، از لامپ‌های فلورسنت استفاده کنید.
 3. .از لامپهای کم مصرف استاندارد استفاده کنید. لامپ های غیر استاندارد نور ماورای بنفش ساطع می‌کنند که برای سلامتی انسان مضّر است

:ب) در هنگام استفاده از سیستم روشنایی موارد زیر را جهت کاهش مصرف انرژی مد نظر داشته باشید:

 1.  لامپ اتاق‌هایی كه از آنها استفاده نمی‌شود ، می‌بایستی خاموش شوند.
 2. استفاده از رنگ های روشن برای دیوارهای خانه، سقف ها و پنجره ها نیز می تواند نقش قابل توجهی در كاهش مصرف انرژی داشته باشد.
 3. سیم‌ها، پریزها و كلیدهای برق را به موقع بررسی كرده و طبق برنامه منظمی حباب‌ها، قاب‌ها و لامپ‌ها تمیز شود تا از بازدهی نوری آنها كاسته نشود. تمیز كردن مرتب لامپ‌ها باعث می‌شود تا نور مناسب‌تر و شفاف‌تری در محیط كار یا زندگی وجود داشته باشد.
 4. خاموش كردن لامپ‌های اضافی در ساعات اوج مصرف برق، باعث می‌شود تا به شبكه سراسری برق فشار وارد نیامده و قطعی برق صورت نگیرد.
 5. كنترل میزان روشنایی در محل سكونت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی می‌گردد. این در حالی است که بهتر است روشنایی در هنگام مطالعه و محل كار حداکثر مجاز را دارا بوده و در فضاهایی نظیر راه پله ها از حداقل مجاز روشنایی مورد نیاز استفاده گردد.
 6. در زمان مطالعه و مرور درس ها در منزل سعی کنید تا از چراغ‌های مطالعه به جای لامپ‌های سقفی استفاده کنید. لامپ‌های چراغ مطالعه معمولا ۲۰ واتی و لامپ‌های سقفی حداقل ۶۰ وات می‌باشند.
 7. در دكوراسیون منزل با استفاده کردن از پرده‌های رنگ روشن با بافت نرم، از مزایای نور طبیعی بهره ببرید.
 8. از روشنایی موضعی استفاده کنید؛ یعنی به‌جای روشن کردن کل فضا، تنها قسمتی از آن را که استفاده از نور در آنجا ضروری است، روشن نگه دارید. به عنوان مثال، از لامپ فلورسنت در زیر کابینت برای روشن کردن فضای اطراف سینک یا مکان‌های دیگر در آشپزخانه استفاده کنید.
 9. در زمستان در طول روز پرده را كنار بزنید تا نور وارد شود و در طول شب برای جلوگیری از ورود هوای سرد، آن را بسته نگه دارید. در فصل گرم نیز در طول روز سایه‌بان و پوشش پنجره را برای جلوگیری از دریافت حرارت خورشیدی بسته نگه دارید.
 10. برای جلوگیری از روشن شدن تمام لامپ های لوستر از كلید دوبل استفاده كنید تا در برخی مواقع بخشی از آنها را خاموش كنید.
 11. با نصب كلیدهای زماندار یا چشم الكترونیكی در نواحی كم رفت و آمد مانند انبار، راه پله ها و ... جهت خاموش كردن لامپ ها می توانید در مصرف برق صرفه جویی كنید.
 12. لامپ های کم مصرف را باید جوری نصب کنید که قائم باشند (یعنی در لوسترها و در سرپیچ هایی که به دیوار هستند از لامپ کم مصرف استفاده نکنید) بدین صورت عمر بیشتری خواهند داشت.
 13. لامپ های رشته ای را در مکان های مرطوب و جاهایی که زیاد روشن و خاموش می شوند استفاده نمائید.