صرفه جویی انرژی در لوازم صوتی و تصویری

 جهت صرفه‌جویی انرژی در لوازم صوتی و تصویری به هنگام خرید و استفاده از آن ها به موارد زیر توجه فرمایید.

الف) در هنگام خرید لوازم صوتی و تصویری به موارد زیر توجه کنید: 

  1. مانیتور و تلویزیونی را انتخاب کنید که ضمن داشتن علامت استاندارد ، دارای رده انرژی بالاتری در برچسب انرژی باشد.تکنولوژی‌های جدیدتر ساخت مانیتور و تلویزیون به مراتب برق مصرفی کمتری در مقایسه با تلویزیونهای قدیمی مصرف می‌ کنند.مانیتور‌ها و تلویزیون‌های جدید ال ای دی از مانیتورهای ال سی دی مصرف کمتری دارند.
  2. در هنگام خريد تلويزيون به ميزان برق مصرفي آن توجه نماييد. تلويزيونهاي بزرگتر برق بيشتري مصرف مي‌كنند، بنابراین بهتراست تلویزیون متناسب با فضای اتاق انتخاب شود. 

ب) در هنگام استفاده از لوازم صوتی و تصویری موارد زیر را جهت کاهش مصرف انرژی مد نظر داشته باشید: 

  1.  از خاموش و روشن نمودن مكرر تلويزيون خودداري نماييد.
  2. از روشن نگه داشتن تلويزيون به طور مداوم بپرهيزيد.
  3. وقتي تلويزيون و یا مانیتور روي حالت آماده به‌كار يا همان (Standby) قرار دارد، تقريبا هنوز يك چهارم انرژي برق را استفاده مي كند بنابر اين در صورت عدم نياز به تلويزيون آنرا كاملا خاموش كنيد.
  4. در صورت استفاده از زمان سنج تلويزيون، براي خاموش نمودن قبل از خواب آن را در حداقل زمان ممكن تنظيم نماييد.
  5. دو شاخه دستگاه‌های الکترونیکی را در صورتی که مدت طولانی از آنها استفاده نمی‌کنید از برق بکشید و اگر از سه‌راهی های دکمه دار استفاده می‌کنید در هنگام شب دکمه‌ی آن را خاموش کنید.
  6. شارژر های موبایل و لپ تاپ و اصولاً همه آداپتور ها در حالی که به برق وصل باشند و در حال شارژ چیزی نباشند نیز برق مصرف می کنند در صورت عدم نیاز دوشاخه آنها را از پریز بکشید.
  7. کامپیوترهای شخصی (PC) میزان برق مصرفی بالایی دارند. در صورتی که این امکان وجود دارد از لپ‏تاپ ها استفاده کنید. این اقدام باعث کاهش 60 درصدی مصرف انرژی الکتریکی می شود. اما در صورتی که به هر دلیل توانایی بهره گیری از لپ تاپ را ندارید سعی کنید تا با تغییر تنظیمات در رایانه شخصی خود کاری کنید تا بعد از چند دقیقه بی استفاده بودن ، سیستم به حالت آماده(Standby) تغییر وضعیت دهد و به این شکل در مصرف برق صرفه جویی شود.
  8. پشت تلويزيون را به ديوار نچسبانيد تا گردش هوا به راحتی در اطراف آن انجام شود . اين وسایل را در نزديکی بخاری ، شوفاژ و در معرض نور خورشيد قرار ندهيد.