صرفه جویی انرژی در یخچال و فریزر

 جهت صرفه‌جویی انرژی در یخچال و فریزردر هنگام خرید و استفاده از آنبه موارد زیر توجه فرمایید.

الف) درهنگام خرید یخچال و فریزر به موارد ذیل توجه کنید:

 1. یخچال و فریزری را انتخاب كنید كه ضمن داشتن علامت استاندارد دارای رده انرژی بالاتری در برچسب انرژی باشد.
 2. میزان مصرف برق هر دستگاه الكتریكی بر روی صفحه مشخصات فنی آن حك شده است.در هنگام خرید یخچال به این نكته توجه داشته باشید كه مصرف انرژی یخچال فریزرهای كنار به كنار (چسبیده)، نسبت به مدلهای هم اندازه ای كه فریزر آنها در قسمت بالا قرار دارد، بیشتر است.
 3. در هنگام خرید یخچال فریزر،اندازه یخچال را با توجه به افراد خانواده انتخاب نمایید، اگر یخچالی بزرگ خریداری نمایید كه نتوانید از همه ظرفیت آن استفاده كنید و یخچال خالی یا نیمه خالی بماند،انرژی به هدر رفته ومصرف برق افزایش می یابد. عمومی‌ترین و کارآمد‌ترین مدل‌ها 16 تا 20 فوتی هستند. در بسیاری از موارد یك یخچال فریزر ۱۴ فوت یا حتی ۱۲ فوت میتواند نیاز یك خانواده ۲ تا ۴ نفره را برآورده سازد.
 4. یخچال و فریزری را انتخاب کنید که مجهز به سیستم برفک آب‌کن اتوماتیک باشد. زیرا با افزایش قشر برفک‌ها مصرف انرژی افزایش می یابد.

ب) در هنگام استفاده از یخچال فریزر موارد زیر را جهت کاهش مصرف انرژی مد نظر داشته باشید

قرار دادن یخچال و فریزر در مجاورت دستگاههای گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرمكن، شوفاژ و همچنین زیر نور مستقیم خورشید، مصرف انرژی آنرا افزایش میدهد. درصورتی كه امكان دیگری برای قراردادن یخچال و فریزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد، با یك پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ كنید.

 1. فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه ۲۰ سانتیمتر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لولههای پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دو بار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لولهها خواهد شد.
 2.  یخچال و فریزر باید بر روی یك سطح تراز و صاف قرار گیرد، در غیر این صورت باعث میشود تا درب یخچال بطور كامل بسته نشود و كاركرد درستی نداشته و در نهایت مصرف انرژی آن افزایش یابد.
 3. سعی کنید غذاها را به موقع مصرف کنید هم غذاها را تازه تر بخورید و هم مصرف برق کمتری داشته باشید.
 4. مواد غذایی را پیش از سرد شدن كامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بویژه فریزر خودداری كنید زیرا این كار سبب ایجاد فشار زیادی بر موتور آن خواهد شد.
 5. از كنار همچیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر پرهیز كنید. چون این كار گردش هوا را در داخل یخچال و فریزر دچار اختلال كرده و سبب افزایش مصرف برق میشود.
 6. جهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها در كیسههای فریزر، در آنها را به صورتی ببندید كه دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روی هر یك از كیسهها برچسبی كه حاوی مطالبی همچون نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده ، پخته ، خام و ...) و تاریخ منجمد كردن باشد را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات كلیتر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، كشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه كرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان خواهد شد و مدت زمان کمتری صرف جستجوی ماده غذایی موردنظر می‌شودبه این ترتیب هوای سرد یخچال کمتر به هدررفته و در مصرف برق بیشتر صرفه جویی می شود.
 7. از باز و بسته كردن بیهوده‌ی در یخچال و فریزر پرهیز كنید.
 8. سعی كنید از منجمد كردن مواد غذایی و سبزیجات در فصلهایی كه دسترسی به مواد غذایی تازه وجود دارد، خودداری نمایید.
 9. نوار لاستیكی درب یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و كارآیی خود را از دست میدهد. توصیه میشود كه سالی یكبار سالم بودن نوارها كنترل شود تا در صورت كوچكترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام گردد.
 10. از قرار دادن انواع قوطیهای كنسرو، رب گوجهفرنگی، گالنها و بطریهای حاوی شربت، ترشیجات، شیشههای مربا، عسل و ... در یخچال خودداری كنید. این كار باعث اشغال بی مورد فضای یخچال و فریزر و به تبع آن افزایش مصرف انرژی دستگاه خواهد شد.
 11. باید توجه داشت كه تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و فریزر با توجه به مواردی همچون حجم و میزان مواد غذایی درون آنها ، محل قرار گرفتن یخچال و فریزر و دمای محیط وسایل مزبور، نقش مهمی در كاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخزدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد. بنابراین درجه ترموستات فریزر را معمولاً بین ۱۵ تا ۱۸ درجه زیر صفر و درجه ترموستات یخچال را بین ۳ تا ۴ درجه بالای صفر تنظیم كنید.
 12. پس از هر بار شستشو برای یكنواخت شدن سرمای داخل یخچال و فریزر، باید چند ساعت یخچال و فریزر خالی بوده و با در بسته كار كند.